241217-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: LOC 2020-0338
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal avseende bemanningstjänster. Upphandlingen omfattar bemanningstjänster av samtliga kompetenser inom Locums (hädanefter Beställaren) organisation för vilka behov av bemanningstjänster finns. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av kompetenser inom organisationen, exempelvis under ordinarie personals föräldraledighet, arbetstoppar, sjukfrånvaro, under rekryteringsprocesser eller under andra vakanser.
Upphandlingen är indelad i följande två delområden (anbudsområden):
Delområde 1 - Personal inom fastighetsnära tjänster
Delområde 2 - Personal inom stödfunktioner
Anbud får lämnas inom ett eller båda delområdena. För mer information om delområdena, se Upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79612000 Platsförmedling av kontorspersonal, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 98513100 Bemanningstjänster för enskilda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 omfattar bemanningstjänster inom fastighetsnära tjänster med anknytning till bygg- och fastighetsbranschen. Beställaren har upphandlade entreprenörer för drift och fastighetsskötsel. Kompetens såsom fastighetsskötare, drifttekniker och andra hantverkare etc. kommer därmed generellt sett inte att efterfrågas. Inom vårdanläggningen Helix kan det dock uppkomma ett behov av fastighetstekniker, men behovet inom Delområde 1 kommer framförallt att avse administrativ kompetens inom Beställarens förvaltningsavdelning. Exempel på roller eller likvärdiga/närliggande roller som kan bli aktuellt att avropa är: Fastighetsförvaltare, Fastighetsutvecklare/fastighetsstrateg, Teknikförvaltare, Driftcontroller, Hyresförhandlare, Energi-, miljö- och hållbarhetsspecialister, Projektområdeschef, Förvaltningsområdeschef, FM (Tjänstespecialist, serviceledare och kvalitetsuppföljare).
Observera att ovanstående lista endast är exempel på roller som kan komma att avropas. Även andra roller, andra chefsbefattningar, närliggande roller, roller med likvärdiga arbetsuppgifter som ovan samt tillkommande roller till Beställarens organisation inom fastighetsnära tjänster med anknytning till bygg- och fastighetsbranschen omfattas av Delområde 1.
Del nr: Delområde 2
Delområde 2 omfattar bemanningstjänster till stödfunktioner inom Beställarens organisation, exempelvis inom ekonomi, IT, HR, kundtjänst, administration, kommunikation, säkerhet och verksamhetsutveckling. Roller eller likvärdiga/närliggande roller som kan bli aktuellt att avropa är: Ekonomiassistent, Redovisningsansvarig, Ekonomicontroller, Systemförvaltare/IT, HR-generalist, Administrativ assistent, Registrator, Kundtjänstmedarbetare, Vaktmästare, Affärsutvecklare, Receptionist, Kommunikatör, Kommunikationschef, Upphandlingschef.
Observera att ovanstående lista endast är exempel på roller som kan komma att avropas. Även andra roller, andra chefsbefattningar, närliggande roller, roller med likvärdiga arbetsuppgifter som ovan samt tillkommande roller till Beställarens organisation avseende stödfunktioner omfattas av Delområde 2.