Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LIVSMEDEL: Färsk frukt, grönsaker och potatis - Örebro kommun
Referensnummer: Ks 778/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av färsk frukt, grönsaker & potatis. Under april 2019 t.o.m. mars 2020 köptes produkter för ca 19 miljoner kronor. Den angivna volymen gäller för ett normalt år. För år 2121 kan den totala volymen kan bli något lägre med anledning av Covid19.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast 2021-04-01. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 03222118 Kiwifrukt, 03222200 Citrusfrukt, 03222250 Limefrukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen