Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Emmaboda skolskjuts 2020
Referensnummer: KTN 2020/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av trafikuppdrag för kollektivtrafiken i Kalmar län. Trafiken avser linjelagd skoltrafik, service- och närtrafik med 12 mindre fordon. Upphandlingen görs i två (2) steg där steg ett (1) är anbudsansökan. Efter att anbudssökande blivit kvalificerad till steg två (2) kommer anbudsunderlag för anbudsgivning att skickas ut till kvalificerade anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen