241382-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personliga nödlarm
Referensnummer: DU-UPP18-0205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på personliga nödlarmsystem och övervakningssystem samt tillbehör och reservdelar.
Aktuell upphandling.
Denna upphandling avser ramavtal på personliga nödlarmsystem och övervakningssystem samt tillbehör och reservdelar, för successiva avrop, enligt beskrivning nedan och i bifogad Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlingen omfattar:
Aktiva och passiva larm.
Tillbehör och reservdelar.
Dokumentation.
Utbildning för hjälpmedelsverksamhetens personal.
Option, Utprovningsexemplar.
Option, Utställnings- och demonstrationsexemplar.
Option, Utprovningstjänster - anpassningsarbete.
Option, Utbildning av teknisk personal.
Option, Utbildning av övrig aktuell personal och närstående.
Support under kontorstid.
Service under garantitiden.
Personliga trygghetslarm och nödlarm omfattar följande objekt:
Objekt 1 - Radiolarmsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen