241398-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörmärkning
Referensnummer: 0085/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Rörmärkning.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 90480000 Skötsel av avloppsnät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag består av att rörmärka avloppsreningsverket Ryaverkets processanläggning.
Reningsverket består av 15 anläggningsdelar som har rörmärkning av olika utförande.
Vissa delar av reningsverket är märkt med en äldre standard av färgkoder och utseende men senare utbyggnader är märkt enligt nuvarande standard. Det kan var så att på vissa rör måste den gamla rörmärkningen tas bort eller märkas över ny. Målsättningen är att få en enhetlig rörmärkning på hela reningsverket.
Anläggningsdelarna består av rörledningar av olika dimensioner, allt ifrån DN1500 till DN10, de vanligaste dimensionerna är DN100, DN150, DN200.
Anläggningsdelarna finns uppritad med processflödesschema (PFS) som kommer att vara underlag för utförandet och en driftingenjör kommer att deltaga i detta arbete med att identifiera rören.