241401-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Motorfordon för transport av tio personer eller fler – Biblioteksbuss (Bokbuss)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Biblioteksbuss (Bokbuss)
Beskrivning: Linköpings kommuns målsättning är att utveckla den mobila verksamheten och bredda dess användningsområde och i högre utsträckning fokusera på biblioteksverksamhet i samverkan med exempelvis lokalsamhälle, föreningar och kultur- och ungdomsverksamhet. Den nya biblioteksbussen ska vara en arena för bibliotekets uppdrag som helhet, och fungera för olika typer av aktiviteter riktat till bibliotekets alla målgrupper. Stor vikt läggs vid en flexibla lösningar, då verksamheten kan innehålla allt från program till medieutlåning, utställningar eller plats för möten. Olika arrangemang kräver utrymme för variationsmöjligheter i möblering och utrustning - exempelvis antal sittplatser, bokhyllor, exponeringsmöjligheter eller plats för skärm eller filmduk. Viktiga faktorer för den biblioteksbuss som Linköpings kommun (Beställaren) upphandlar är funktionalitet och tilltalande design. Biblioteksbussen ska ge ett nyskapande, lugnt och inbjudande intryck. Tillgängligheten är en viktig faktor då bussen är till för alla kommuninvånare och ska vara anpassad för personer med funktionsnedsättningar. Golvet ska vara plant utan trånga passager. Bussen ska vara tillgänglighetsanpassad med lift. Biblioteksbussen ska ha en genomtänkt och god arbetsmiljö som är anpassad efter personalens behov särskilt vad beträffar ergonomi. Biblioteksdelen ska vara flexibel med ergonomiska lösningar. Ett bra inomhusklimat är viktigt, inte minst under vinterperioden och sommarens varmaste dagar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103684:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144760 Bokbussar