See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trädnedtagning, arboristtjänster och bortforsling, Ramavtal Sala Kommun
Beskrivning: Trädnedtagning, arboristtjänster och bortforsling. Upphandlingen sker i samverkan och består av ett (1) anbudsområde. En (1) leverantör avses antas för hela uppdraget, med separata kontrakt för Sala kommun, Sala Silvergruva AB samt Salabostäder AB.
Intern identifierare: KS 2025/101
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211400 Trädfällning
Ytterligare klassificering (cpv): 34142000 Kranbilar och dumprar, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del (besvaras av alla)
Beskrivning: Beställaren upphandlar ramavtal avseende nedtagning av träd, arboristtjänster och bortforsling med syfte att tillgodose det behov som finns av dessa tjänster hos beställaren och som beställaren inte själv kan tillgodose. Beställarens huvudsakliga behov utgörs av trädnedtagning med kranbil. Utöver detta förekommer arbeten där arborister, med sin yrkesspecifika kunskap också behövs. Samordning är av stor vikt. Detta då det i ett uppdrag där kranbilen tar ned träd också kan bli aktuellt med arborister för både fällning och beskärning. Utöver kranbil inklusive chaufför och arborister omfattar upphandlingen även ytterligare yrkesarbetare och redskap/fordon som kan komma att behövas vid utförande av uppdragen. Närmare information om uppdraget återfinns i avsnitt 3. Kravspecifikation. Upphandlingen består av ett (1) anbudsområde. En (1) leverantör avses antas för hela uppdraget, bolag i samverkan tecknar enskilda kontrakt med vinnande leverantör.
Intern identifierare: 1635357-67e2507304231e87ce9667b6
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Sanningsförsäkran och krav på anbudsgivaren (valbar, en måste väljas)
Beskrivning: Används om ej del 5, ESPD, ifylles. En av delarna måste väljas.
Intern identifierare: 1635359-67e2507304231e87ce9667b9