241409-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Grusharpan - byte tekniska installationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grusharpan - byte tekniska installationer
Beskrivning: Entreprenaden innefattar leverans, installation, injustering, idrifttagning, provning och slutbesiktning av luftbehandlingsanläggningen samt styr- och övervakningssystemet, inklusive rörinstallationer. Dessutom omfattar arbetet elinstallationer och renovering av yttertaket på NSR:s verkstadsbyggnad.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: säsongsberoende arbete
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45350000 Maskintekniska installationer, 51000000 Installation (utom programvara), 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Grusharpan - byte tekniska installationer