24144-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Sjukskötersketjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor (DIS)
Referensnummer: Dnr 2018-129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika kommun bjuder in leverantörer till att ansöka om att delta i Bemanningstjänster sjuksköterskor som ett dynamiskt inköpssystem (DIS).
Målet är att fylla kommunens behov av sjuksköterskor, inom ordinärt- och särskilt boende, som den egna personalpoolen inte kan uppfylla. Uppskattat volym baserad på tidigare år är 5-6 heltider under semesterperioden samt enstaka dagar under resten av året.
Information om det aktuella behovet samt specificerade krav och villkor kommer att anges i respektive anbudsinbjudan (inbjudan att lämna anbud i steg 2, se upphandlingsdokumenten för förklaring).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arvika kommun bjuder in leverantörer till att ansöka om att delta i Bemanningstjänster sjuksköterskor som ett Dynamiskt InköpsSystem (DIS).
Målet är att fylla kommunens behov av sjuksköterskor, inom ordinärt- och särskilt boende, som den egna personalpoolen inte kan uppfylla.
Behovet uppstår framförallt under semesterperioden juni, juli och augusti.
Inbjudan
Omfattning
Upphandlingen avser bemanningstjänster sjuksköterskor. Målet är att fylla kommunens behov av sjuksköterskor, inom ordinärt- och särskilt boende, som den egna personalpoolen inte kan uppfylla. Behovet uppstår framförallt under semesterperioden juni, juli och augusti såväl vardagar, kväll, natt som helg.
Vi söker alltid sjuksköterskor med godkänd svensk legitimation som sjuksköterska och det ska inte finnas något pågående ärende hos Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Sjuksköterskorna ska också ha kunskaper i det svenska språket motsvarande svenska nivå C1 enligt Europarådets nivåskala för språk.
Uppskattat volym baserad på tidigare år är 5-6 heltider under semesterperioden samt enstaka dagar under resten av året.
Uppskattad volym är en baserad på tidigare inköpta volymer och är endast ett riktvärde. Kommunen garanterar ingen volym.
Information om det aktuella behovet samt specificerade krav och villkor kommer att anges i respektive anbudsinbjudan (inbjudan att lämna anbud i steg 2, se nedan för förklaring).
Kommunen reserverar sig mot förändringar i lagar, förordningar, föreskrifter, allmänna råd och myndighetsbeslut eller liknande som kan påverka det dynamiska inköpssystemets omfattning.