24147-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gnesta: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende fastighetsservice
Referensnummer: 19/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ramavtal avseende fastighetsservice. Fullständiga uppgifter om upphandlingen och det åtagande som upphandlingen avser (omfattning och karaktär) framgår av upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen genomförs av Gnestahem AB, men ramavtal kommer även att omfatta bolagets systerbolag Gnesta Förvaltnings AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 70331000 Tjänster för bostadshus, 75123000 Fastighetsförvaltning, 98341100 Bostadsförvaltning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen