Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringssystem för verksamheterna inom vård och omsorg
Referensnummer: GNU 2018/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett planeringssystem för Borlänge kommun. Syftet med att införa ett nytt planeringssystem är en mer effektiv vardag för planerare och medarbetare inom vård och omsorg. Framförallt ska god kvalitet för Borlängebon och deras behov ligga i fokus och insatserna kvalitetssäkras. Målet är att medarbetare (utförare) inom vård och omsorg enbart arbetar med ett digitalt IT-stöd, befintliga appen Viva Omsorg, vid sina besök. Det innebär att det nya planeringssystemet måste vara integrerat med verksamhetens system Heroma och Viva, där information hämtas rörande personalschema och beslutade insatser som skall utföras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48219300 Programvara för administration, 30196000 Planeringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen