241529-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återbrukade Möbler och inredning
Referensnummer: 18/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Återbrukade Möbler. Avsikten med avtalet är att minska kommunens miljöpåverkan samt erbjuda beställarna en möjlighet att hålla nere sina kostnader. kommunen har ett eget möbellager som också är en del av arbetsmarknadsavdelningens verksamhet. Tanken är att det avtal som denna upphandling mynnar ut i ska vara ett komplement och inte konkurrera med möbellagret. Omfattning
Upphandlingen avser återbrukade möbler. Avtalet avser främst kontorsmöbler. Avtalet omfattar INTE nya möbler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39130000 Kontorsmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Återbrukade möbler, dvs begagnade möbler. Tanken är att upphandla ett avtal med flera leverantörer som levererar möbler som tidigare använts men som fräschats upp eller delvis gjorts om så att de i princip ser ut som nya. Marknaden inriktar sig främst på kvalitetsmöbler inom kontor och arbete. Avtalet ska användas som ett komplement till vårt eget möbellager och användas före SKL:s avtal för nya möbler.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Återbrukade Möbler. Avsikten med avtalet är att minska kommunens miljöpåverkan samt erbjuda beställarna en möjlighet att hålla nere sina kostnader. kommunen har ett eget möbellager som också är en del av arbetsmarknadsavdelningens verksamhet. Tanken är att det avtal som denna upphandling mynnar ut i ska vara ett komplement och inte konkurrera med möbellagret. Införskaffning av möbler inom Jönköpings kommun önskas ske enligt följande prioritetsordning:
1: Möbler hämtas på Jönköpings Kommuns eget Möbellager2: Köp av återbrukade möbler - det avtal som denna upphandling resulterar i3: Köp av nya möbler enligt befintligt avtal
Lagning/justering samt övriga tjänster relaterade till befintliga möbler kommer att ske enligt följande prioriteringsordning:
1: Detta görs av Jönköpings Kommuns eget Möbellager2: Detta görs av leverantör på det avtal denna upphandling resulterar i
Notera att prioritetsordningen gäller Jönköpings kommun, övriga avropsberättigade på avtalet kan komma att ha andra prioritetsordningar.
Omfattning
Upphandlingen avser återbrukade möbler. Avtalet avser främst möbler av följande typer:
Arbetsbord
Konferensbord
Besöksbord
Arbetsstolar
Konferensstolar
Besöksstolar
Förvaringsmöbler
Loungemöbler
Beställaren förbehåller sig dock rätten att avropa samtliga delar av leverantörens sortiment.
Avtalet omfattar INTE nya möbler.