Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för dentalutrustning till Region Västerbotten.
Region Västerbotten har för närvarande 33 st allmäntandvårdskliniker och specialistavdelningar där alla
Specialiteter finns representerade samt tandvårdsutbildningar med ca 90 st behandlingsplatser i Umeå.
BEHOV OCH OMFATTNING
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden:
2. Röntgenutrustning för bildtagning med intraoral detektor.