241684-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cellsorterare
Referensnummer: EUI 22 005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Institutionen för biomedicin, avd för medicinsk kemi och cellbiologi är i behov av att köpa en cellsorterare. Alla celler och organismer behöver energi i form av ATP. Energiomvandlingen sker i små organeller som kallas mitokondrier. Huvudmålet med detta projekt i M är att reda ut hur dessa mitokondrier fungerar. Defekter i mitokondrierna resulterar ofta i allvarliga mänskliga sjukdomar. Detaljerad informationen om dessa processer kommer att vara viktiga för såväl grundläggande som medicinska vetenskaper. Gruppen använder en kombination av proteinbiokemi, genetik och strukturbiologi för att identifiera grundläggande molekylära mekanismer.
Nu har man etablerat ett nytt sätt att modifiera celler genetiskt. För att identifiera dessa modifierade celler behöver gruppen nu en cellsorterare. Syftet med denna upphandlingen är att införskaffa en sånt instrument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen