Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekologiska fruktkorgar
Referensnummer: EUI 21 083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar ekologisk fruktkorgar, ekologiska färska mjölkprodukter samt havredryck.
Om upphandlingen
Göteborgs universitet köper vanligtvis ekologisk frukt för ca 2,2 miljoner per år. Varje institution/avdelning/enhet bestämmer självständigt deras inköpsvolymer, leveransintervall och innehåll. Nuvarande avtal omfattar ca 120 leveransadresser. De vanligaste storlekarna på korgar är idag 4, 6, 9 och 11 kg, fördelningen mellan storlekarna är jämn.
Göteborgs universitet har behov av en leverantör som kan leverera olika storlekar på korgar samt är flexibel vid enskilda önskemål.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222321 Äpplen, 03222322 Päron, 15500000 Mejeriprodukter, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen