241705-2022 - ResultatSverige-Vänersborg: Kopieringspapper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopieringspapper 2022
Referensnummer: D nr 2021/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197643 Kopieringspapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet är: Vänersborgs kommun Org.nr. 212000-1538
Kommunerna Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla och Vänersborg bedriver upphandlingssamordning under namnet VästUpp. Samarbetet syftar till att effektivisera kommunernas upphandlingsarbete inom de avtalsområden som bedöms lämpliga för samarbete. Genom det avtal upphandlande myndighet träffar efter tilldelningsbeslut har övriga kommuner, angivna i upphandlingsdokumentet, och deras bolag rätt att avropa de avtalade varor och tjänster avtalet innehåller till samma villkor som mellan avtalsparterna.
Upphandlingen avser papper till, så som kommunala tryckerier, övriga förvaltningar och verksamheter samt bolag hos upphandlande myndigheter och omfattar kopieringspapper och färgkopieringspapper i olika gramvikter, storlekar och förpackningsvariationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar de upphandlande myndigheternas behov av kopieringspapper och färgkopieringspapper för successiva avrop under avtalstiden. De upphandlande myndigheterna reserverar sig för att i avtalets omfattning och struktur kan komma att förändras på grund av organisationsförändringar och politiska beslut rörande respektive verksamhet. De upphandlande myndigheterna förbehåller sig rätten att vid behov prova andra leverantörers produkter i begränsad omfattning. Vissa produkter/produktområden kan finnas inom flera olika ramavtal.