2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter – Arkitektur med andra specialområden
Beskrivning: Uppsala kommun Skolfastigheter AB uppskattar att behovet av de tjänster som omfattas av ramavtalet avseende denna upphandling uppgår till max 50 000 000 SEK. Denna upphandling avser ramavtal för arkitekttjänster. Upphandlingen omfattar enbart arkitektbolag, vilka vid avrop ska kunna erbjuda kompetens inom landskapsarkitektur, trafikplanering, VAprojektering och andra relevanta områden genom underkonsulter eller egen personal. Upphandlad arkitekt ska ha möjlighet att tillhandahålla enstaka resurser utan att det föreligger ett primärt behov av arkitekttjänster. Relevant information om de objekt som uppdraget avser anges vid avrop. Tillhandahållna resurser (utvärderas vid avrop): • Tillgänglighet • Storkök • Landskapsarkitekt • Trafikplanerare • VA-projektör/Dagvatten • Markprojektör Ramavtal kommer att tilldelas tre (3) anbudsgivare
Intern identifierare: SFB-2024-00649
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000