241728-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel stationstankning 2022
Referensnummer: KS 2022/1952 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av drivmedel till Karlskrona kommun med upphandlande myndigheter för tankning/laddning av fordon. Även inköp av övrigt sortiment.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09132000 Bensin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar behovet av drivmedel till kommunens verksamheter och övriga upphandlande myndigheter. Kommunen prioriterar av säkerhetsskäl tankning på stationer som kan ta emot 2-kortssystem.