See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-Partner för datacenter, kommunikation och konsulttjänster
Beskrivning: Upphandlingsenheten Mora, Orsa, Älvdalen inbjuder till att lämna anbud på upphandling avseende IT-Partner för datacenter, kommunikation och konsulttjänster. Upphandlingen omfattar produkter och tjänster såsom strategisk rådgivning, utveckling, hårdvara för server, lagring och nätverk samt konsulttjänster inom exempelvis IT-arkitektur, IT-säkerhet, datacenter, nätverk och Microsoft. Beställare är Mora, Orsa och Älvdalens kommuner samt deras kommunala bolag samt förbundet Brandkåren Norra Dalarna. Beställarna har genom samverkansavtal en gemensam IT-organisation genom eDIT som kommer att utgöra motpart under avtalstiden. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Avtalsstart är beräknad till 2026-05-02. Vi hoppas att ni är intresserade av att lämna anbud i denna upphandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32420000 Nätutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112052:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48732000 Programvara för datasäkerhet, 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd