241777-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Snöröjning – Vinterväghållning Råneå och Sörbyar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVinterväghållning Råneå och Sörbyar
BeskrivningLuleå kommun har behov av vinterväghållning för de kommunala vägarna i Råneå och Sörbyarna.
Intern identifierareSBF 2026/420
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 34143000 Fordon för vinterväghållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde Råneå
BeskrivningInnefattar vinterväghållning i Råneå, se kartlänk för Råneå.
Intern identifierareDelområde Råneå
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde Sörbyar
BeskrivningInnefattar vinterväghållning i Luleå kommuns sörbyar. Se kartlänk Sörbyar.
Intern identifierareDelområde Sörbyar