Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städentreprenad
Referensnummer: 18/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ystadbostäder AB med ca 1 300 bostäder, 900 garage och bilplatser i Ystads stad.
Ystadbostäder AB är helägt av Ystads Kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ystadbostäder AB avser att upphandla städtjänster.
Målsättningen med entreprenaden är att erhålla en god inomhusmiljö och en vård av lokaler, inredning och utrustning på ett sådant sätta de inte utsätts för onödig förslitning.