24192-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Återvinning av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinning av fritidsbåtar genom subvention
Referensnummer: 2868-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att erhålla anbud med innovativa lösningar till organisationssystem, strukturer och processer för att kartlägga och samla in övergivna uttjänta fritidsbåtar, ökad återvinning av uttjänta fritidsbåtar samt nationellt informera båtägare och kommuner om möjligheten att återvinna fritidsbåtar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50244000 Renovering av skepp och båtar, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen