241961-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Fjärrvärme
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Närvärme i Ekerö Centrum
Referensnummer: KSUH18/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09323000 Fjärrvärme
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla en långsiktig leverans av värme till kommunens fastigheter, inklusive AB Ekerö Bostäders fastigheter, i Ekerö Centrum. Leveransen skall ske genom att ett samägt bolag (Värmebolaget), med kommunen som minoritetsägare, bildas samt att en långsiktig, effektiv och miljövänlig närvärmeanläggning skapas i Ekerö centrum.
Värmebolaget projekterar, bygger och driver anläggningen samt ansluter, förutom kommunens fastigheter, även externa kunder. Basproduktion skall ske i en fliseldad anläggning på den så kallade Reningsverkstomten. Bränslet skall i största möjliga mån vara närproducerat. Basproduktionen får gärna kompletteras med annan miljövänlig produktion.
Värdet på upphandlingen beräknas till ca 9 – 10 miljoner SEK/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 99 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09323000 Fjärrvärme, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 42515000 Fjärrvärmepanna
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen