2. Förfarande
Förfarande
Titel: Boden Industrial Park; Finansiering, anläggande, ägande och drift/underhåll av tekniskt vatten med tillhörande anläggningar och installationer genom offentlig-privat samverkan (OPS)
Beskrivning: Leverantörer inbjuds härmed att inkomma med anbudsansökan i Bodens kommuns och Bodens Kommunföretag AB:s gemensamma upphandling kopplad till Boden Industrial Park (”BIP”) avseende finansiering, anläggande, ägande och drift/underhåll av tekniskt vatten med tillhörande anläggningar och installationer (”TVA”) inom ramen för offentlig-privat samverkan (”OPS”) via ett med Bodens Kommunföretag AB gemensamt ägt bolag, enligt de villkor som framgår av denna inbjudan (”Upphandlingen”).
Intern identifierare: KS 2024-1122
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65130000 Drift av vattenförsörjningsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66122000 Företagsfinansiering och riskkapital, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Boden Industrial Park; Finansiering, anläggande, ägande och drift/underhåll av tekniskt vatten med tillhörande anläggningar och installationer genom offentlig-privat samverkan (OPS)