242015-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Metanol
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biometanol
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24322210 Metanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Vår förfrågan avser biometanol som ska användas som extern kolkälla för kväverening i ett avloppsreningsverk.
Med biometanol avses metanol producerad från biomassa eller från insamlad koldioxid som omvandlats via en katalysatorprocess.
Biometanolen kan antingen levereras till vår anläggning eller om anbudsgivaren har möjlighet att ersätta biometanolen enligt ett massbalanssystem och levererar motsvarande mängd fossil metanol.