242036-2019 - ResultatSverige-Varberg: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlyftar och lyftselar
Referensnummer: SN 2018/0232
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjudes härmed att lämna anbud på Falkenbergs, Laholms och Varbergs kommuners behov utav personlyftar och lyftselar till såväl hemsjukvård som till särskilda boenden samt tillbehör och reservdelar till dessa. Insatserna/leveranserna ska utföras successivt under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 39541220 Lyftband
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av uppdraget
Upphandling av ramavtal avseende köp av personlyftar och lyftselar till Falkenbergs, Laholms och Varbergs kommuner, för användning på särskilda boenden och i hemsjukvård. Upphandlingen omfattar även köp av tillbehör och reservdelar.
Upphandlingen omfattar nedan delar:
·Stationära lyftar (fristående lyft samt stationär lyft för takmontering)
·Stationär lyft för väggmontering
· Hjullyft
— Reselyft
· Lyftselar
Anbud kan lämnas på samtliga eller utvalda delar av förfrågan. Utvärdering kommer att ske per del.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2019-05-01
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska, norska och danska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.