242099-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Storköksutrustning
Referensnummer: 17206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun och kranskommuner inbjuder till anbudsgivning avseende Service-underhåll av storköksutrustning enligt bifogade anläggningsspecifikationer. Fastigheterna som ska servas/underhållas tillhör i huvudsak grupperna skolor, förskolor och servicehus/sjukhem.
Utrustning som omfattas av detta avtal är i huvudsak fast monterad utrustning.
Leverantören skall åta sig att utföra en (1) servicegenomgång per år på angiven utrustning.
Komplettering av inventeringslistor med ev. bilagor ska efter genomförd funktionsservice ifyllas och återsändas till planeringsassistent Fastighet.
Om det under året fattas beslut som innebär att Funktionsservice av en viss fastighet inte ska ske, t.ex. vid beslut av ombyggnader för verksamhetsanpassning, försäljning el dyl. utgår fastigheten ur uppdraget. För tillkommande utrustning gäller det omvända. Prissättning av tillkommande utrustning görs enligt den prissättning som gjorts i anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50000000 Reparation och underhåll, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontakt ska tas med driftansvarig senast 2 veckor före funktionsservice för gemensam planering av genomförandet. Om storköksenhet måste repareras alt bytas ska i första hand kontakt tas med driftansvarig. Överstiger kostnaden 25 000 kr för reparation alt utbyte ska förvaltningsområdets driftområdeschef kontaktas för beslut.