242106-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning av rena och förorenade schaktmassor samt tillhörande anläggningsavfall
Referensnummer: 1130/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med mottagare som har tillstånd att hantera massor av olika status, typ, jordklass, konsistens och föroreningsgrad. Ramavtalen omfattar mottagning av rena och förorenade massor inklusive kvittblivning. Ramavtalen omfattar även mottagning av oklassificerade massor, inklusive mellanlagring och provtagning på mottagningsplatsen.