Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenkontrast 2023
Referensnummer: 22RS9352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33696800 Kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Röntgenkontrast för Norra sjukvårdsregionen- Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten Region Västerbottens som administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Röntgenkontrast, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33696000 Reagens och kontrastmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen