242134-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningsavfall från återvinningsstationer
Referensnummer: 23/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandling är att säkra leverantör/er för insamling och transport av förpackningar och returpapper från återvinningsstationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Insamling och hämtning av förpackningar på återvinningsstationer i Linköpings kommun.
Bakgrund
Alla företag som sätter en förpackning på den svenska marknaden har ett ansvar att se till att den samlas in för att kunna återvinnas och det kallas för producentansvar.
Regeringen har beslutat att ansvaret för insamlingen av förpackningar ska övergå till Sveriges kommuner den 1 januari 2024. År 2027 ska fastighetsnära insamling vara fullt utbyggd i samtliga kommuner. Målet med förändringen är att fler förpackningar ska samlas in och återvinnas.
Mellan 1 januari 2024 och den 31 december 2026 ska kommunerna samla in förpackningar av kartong, plast, metall och glas antingen genom fastighetsnära insamling eller via lättillgängliga insamlingsplatser. De återvinningsstationer som idag finns runt om i kommunen kan ses som sådana insamlingsplatser. I Linköping finns idag ca 40 stycken återvinningsstationer.
Syfte
Anbudsområde
Upphandlingen har två (2) anbudsområden. Leverantören kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena.Avtal tecknas med en (1) Leverantör per anbudsområde.Anbudsområde 1 och 2 prövas, utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområde 1 - Förpackningar och returpapper
Anbudsområde 2 - Glasförpackningar
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för insamling och transport till avlämning av förpackningar och returpapper från samtliga återvinningsstationer inom Linköpings kommun.
Insamling sker separat för respektive förpackningsmaterial.
Avlämning sker till av Beställaren angiven plats.
För uppdraget krävs frontlastande fordon för anbudsområde 1 och krantömmande fordon med kapacitet att samla in ofärgade och färgade glasförpackningar vid samma tillfälle för anbudsområde 2.
Beställaren uppskattar den årliga totala volymen till ca 25 000 tömningar inkluderat samtliga fraktioner.
Volymen varier från år till år och beställaren förbinder sig inte att avropa uppskattade volymer, utan Leverantören ska åta sig det verkliga behovet.
Takvolymen för ramavtalet inklusive förlängningar är 140 000 tömningar.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.