See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reparation och ombyggnad av Brandövningsanläggningar
Beskrivning: Vid Försvarsmakten (FM) Sjöstridsskola (SSS) SjösäkS (Karlskrona) genomförs utbildning i bl.a. fartygsbrandsläckning, stöttning och läcktätning, utbildningen genomförs under realistiska förhållanden i modifierade standardcontainrar av stål. Daglig exponering av eld, vatten och fysisk påverkan ger slitage på materielen varför den behöver repareras med viss frekvens samt även omsättas med 2- 3 års mellanrum beroende på nyttjandegrad. Utbildningen är vital för fartyg och människors överlevnad till sjöss.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96919:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50800000 Diverse reparationer och underhåll