242174-2017 - PlaneringSverige-Vallentuna: Säkerhetstjänster
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevaknings- och säkerhetstjänster.
Referensnummer: UH2017-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bevaknings- och säkerhetstjänster för SÖRAB:s olika anläggningar som ligger geografiskt fördelade i olika delar av våra 9 ägarkommuner. Tjänsterna avser otillåtet tillträde, brand och allmän säkerhet m.m.
— Periodisk rondering (med hund),
— Särskilda insatser,
— Upprätthållande av larmcentral,
— Tillsyn av larmcentral (enklare åtgärder vid ex. felkod m.m.).
Planerad avtaltid är 3 + 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen