242176-2017 - PlaneringSverige-Vallentuna: Jordbruks- och trädgårdsprodukter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillverkning av jordprodukter.
Referensnummer: UH 2017-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Mottagning av kompostfraktion från SÖRAB:S trädgårdsavfall och behandling av detta till jord. Återleverans av jordprodukter med innehåll av SÖRAB:s kompostmaterial, och även andra andra jordprodukter, för försäljning hos SÖRAB.
Tjänsten innefattar transport av trädgårdsavfallet och jordprodukterna.
Planerad avtaltid är 3 + 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 77120000 Komposteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen