242192-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Drift av dataanläggning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning e-arkiv RFI
Referensnummer: D.nr: 2019/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Tjänsten ska omfatta förvaltning kring e-arkiv för 14 kommuner. Drift, underhåll och övervakning ska ingå i tjänsten.
Varje kommun har ett antal verksamhetssystem som ska arkivera till e-arkivet.
Uppsättning av dessa leveranser samt att bistå vid kommande arkivering ingår i omfattningen.
Tjänsten ska stödja hela processen för e-arkivering. Detta inbegriper, från förberedelser inför leverans (överföring) till e-arkivtjänsten, dvs. från utredning av en informationsmängd och beslut om och uttag ur ett verksamhetssystem, till leverans (överföring) av informationen till e-arkivtjänsten, och redovisning i denna.
I tjänsten ingår även tilläggstjänster såsom utbildning, projekt mm.
Tjänsten ska även innefatta service och support samt rådgivning.
Förfarande
RFI - Begäran om information enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72120000 Rådgivning för driftsstörning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI Förvaltning av e-arkiv som tjänst.