242197-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt-/Arkitekttävling - Nytt universitetsbibliotek i Göteborg
Referensnummer: 19/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus, i samarbete med Sveriges Arkitekter, Göteborgs Universitet och Göteborgs stad, anordnar en arkitekttävling om gestaltning av ”Nytt universitetsbibliotek i Göteborg” i anslutning till Näckrosen, Göteborg.
Upphandlingen genomförs som en projekttävling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Inbjudan
Se bilaga 1 "Inbjudan till projekttävling" för övrig information, tider m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder härmed arkitekter att inkomma med intresseanmälan om att få delta i projekttävling gällande Nytt Universitetsbibliotek i Göteborg.
Underlag i inbjudan till intresseanmälan
Bilaga 1: Inbjudan till projekttävling
Bilaga 2: Överenskommelse för att motverka mutor och korruption (http://www.byggherre.se/library/1087/imm_samvbygg_final_web.pdf)
Bilaga 3. Akademiska Hus uppförandekod för leverantörer 2017-11-03
Bilaga 4: Riktlinjer för projektering 2015-01-01
Bilaga 5: Teknikplattform för projekt 2018
Bilaga 6: Fakturamall leverantörer 2019
Formulär för ansökan (detta formulär)
Intresseanmälan
Intresseanmälan ska vara på svenska, danska eller norska. Officiella dokument utfärdade av extern part, som t.ex. intyg, kan vara skrivna på andra språk. Tävlingssökande ska dock ersätta Akademiska Hus för eventuella uppkomna kostnader i samband med sådan översättning.
Möjligheten för Akademiska Hus att begära in kompletterande uppgifter eller förtydliganden är mycket begränsad, varför det är viktigt att tävlingssökanden kontrollerar att intresseanmälan innehåller samtliga efterfrågade uppgifter. Akademiska Hus har ingen skyldighet att låta sökande förtydliga eller komplettera sin intresseanmälan.
I samband med prövning av intresseanmälan kan Akademiska Hus komma att kontrollera de av tävlingssökanden lämnade uppgifterna. Felaktiga uppgifter kan leda till att intresseanmälan inte kvalificeras.
Denna skrivning gäller även vid anbudslämnande i upphandlingens steg 2.
Offentlighet och sekretess
Akademiska Hus omfattas inte av offentlighetsprincipen och lämnar därför, som huvudregel, inte ut ansökningar eller anbud. Detta gäller även efter att tilldelningsbeslut har meddelats. Akademiska Hus förbehåller sig emellertid rätten att lämna ut handlingar för det fall domstol, tillsynsmyndighet eller annan myndighet så begär, eller om det krävs inom ramen för Akademiska Hus verksamhet (t.ex. vid en eventuell överprövning).
Den som lämnar in dokumentation i denna upphandling måste vara införstådd med att ovanstående ingår som en förutsättning i samarbetet med Akademiska Hus och att handlingar som lämnas in med inte återlämnas. Garantier för att uppgifter inte kommer att lämnas ut ges inte.
Anser tävlingssökanden att vissa uppgifter i intresseanmälan/anbud är att bedöma som företagshemligheter och därmed bör hemlighållas ska tävlingssökanden nedan precisera vilka uppgifter det gäller samt lämna en motivering till på vilket sätt tävlingssökanden skulle lida skada om uppgifterna lämnades ut, varpå Akademiska Hus tar detta i beaktande vid eventuell utlämnande av handling.
Denna skrivning gäller även vid anbudslämnande.