2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannons; Projekt 17166 Större ombyggnad 60-tal Kannan 16
Beskrivning: Totalentreprenad i samverkan som arbetsform. Projektet kommer att delas in i två faser, fas 1 utredning, projektering systemhandling och kalkylering, fas 2 bygghandlingsprojektering, produktion och garantiåtaganden. Entreprenaden omfattar nya vatten-, dagvatten- och avloppsledningar i hela fastigheten. Nya badrum och Wc, ca 80 % av köken renoveras och resterande får helt nya kök. Allmänna utrymmen och kontor fräschas upp/ny planlösning. Ny el installeras i hela fastigheten enligt dagens standard. Balkonger och balkongräcken åtgärdas. OVK åtgärder i hela fastigheten. Fjärrkyla kommer att dras in och installeras i fastigheten för lokaler och kontor. Kvarboende hyresgäster. Objektet är beläget i Vasastaden, Stockholm.
Intern identifierare: SHEM 2025/373
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Stockholmshem avser med denna förhandannons ge marknaden kännedom om kommande annonsering av projekt Kannan. Skarp annons beräknas ske i slutet av v. 14 2025. Projektet kommer utföras som totalentreprenad i samverkan som arbetsform. Projektet kommer att delas in i två faser, fas 1 utredning, projektering systemhandling och kalkylering, fas 2 bygghandlingsprojektering, produktion och garantiåtaganden. Entreprenaden omfattar nya vatten-, dagvatten- och avloppsledningar i hela fastigheten. Nya badrum och Wc, ca 80 % av köken renoveras och resterande får helt nya kök. Allmänna utrymmen och kontor fräschas upp/ny planlösning. Ny el installeras i hela fastigheten enligt dagens standard. Balkonger och balkongräcken åtgärdas. OVK åtgärder i hela fastigheten. Fjärrkyla kommer att dras in och installeras i fastigheten för lokaler och kontor. Kvarboende hyresgäster. Objektet är beläget i Vasastaden, Stockholm.
Intern identifierare: Förhandsannons; Projekt 17166 Större ombyggnad 60-tal Kannan 16