242238-2018 - ResultatSverige-Arvidsjaur: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts och persontransporter Arvidsjaurs kommun
Referensnummer: UH-2018-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvidsjaurs kommun inbjuder härmed till anbudsgivning gällande skolskjutstrafik.
Uppdraget omfattar skolskjuts, det vill säga transporter av elever till och från skolor inom Arvidsjaurs kommun. Beställaren beställer även övriga personresor som inte ingår i det ordinarie utbudet av skolskjutsar så som transporter av elever och barn i anslutning till skolaktiviteter, samt även övriga persontransporter vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fristad - Glottje, varannan vecka
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 34121000 Bussar, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anslutningar kring Abborrträsk
Del nr: 2
Arvidsjaur samhälle
Del nr: 3
Område A
Del nr: 4
Område B
Del nr: 5
Område C
Del nr: 6
Badresor ToR Glommersträsk-Arvidsjaur
Del nr: 7
Övriga personresor med buss upp till 22 passagerare
Del nr: 8
Övriga personresor med buss över 23 passagerare
Del nr: 9