Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll El-, tele-, och datainstallationer
Referensnummer: UH-2018-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar underhålls-, reparations-, samt mindre om- och tillbyggnadsarbeten inom el, tele- och datainstallationsarbeten. El-, tele-, och dataarbetena är i de flesta fall knutna till mindre nybyggnads-, reparations-, underhålls- och ombyggnadsarbeten på upphandlande myndigheters byggnader. Exempel på arbeten är el-, tele-, och datainstallationer upp till 1000 V.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Motala kommun, Vadstena kommun & Sjöstaden Motala fastighetsutveckling AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mjölby kommun, Bostadsbolaget i Mjölby, FAMI
Del nr: 2