242246-2018 - ResultatSverige-Umeå: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-880-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Universitet beslutar att avbryta denna upphandling. Upphandlingen avbryts med anledning av att behovet har förändrats. Universitetet avser att annonsera upphandlingen på nytt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå universitet avser att teckna ramavtal för tryckeritjänster, både offset- och digitala trycktjänster. Uppdraget omfattar tryck av trycksaker som foldrar, broschyrer, böcker, kuvert, brevpapper, visitkort m.m.
Uppdraget omfattar ej expomaterial till exempel mässmaterial, skyltar, banderoller, tryck på plast/glas/textilier, dekaler och profilartiklar.