2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rutvik Södra Arbetsplatsområde
Beskrivning: Infrastruktur- och serviceförvaltningen planerar för ett nytt industriområde i Rutvik. Upphandlingen omfattar mark och exploatering av cirka 12 hektar verksamhetsmark som kan inrymma olika typer av ytkrävande verksamheter. Projektets syfte är att möjliggöra fortsatt utveckling av arbetsplatsområden i Luleå.
Intern identifierare: KLF 2024/1014
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 32424000 Nätinfrastruktur, 45233140 Vägarbeten, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Rutvik Södra Arbetsplatsområde