Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll för Tieto Education verksamhetssystem
Referensnummer: 2/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Hjo kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering men med meddelande om förhandsinsyn ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Tieto Education med delmoduler.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Tieto Education. Avtalstid 5 år, därefter möjlighet till ettåriga förlängningar under systemets återstående livstid.