242300-2019 - KonkurrensutsättningSverige-LUDVIKA: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten Falun
Referensnummer: GNU 2019/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande löpande el-, tele- och dataarbeten inom Falu kommun.
Entreprenadarbetena avser ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, mindre nyinstallationer, underhåll, service och reparationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Timpriser El-, tele- och dataarbeten
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32520000 Telekablar och telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Timpris Särskild kontroll
Del nr: 2