Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utemiljö Svenska Bostäder
Referensnummer: Dnr 2022/242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är en samordnad upphandling av drift och avhjälpande underhåll av ute-miljö avseende fyra entreprenader:
1. Drift och avhjälpande underhåll av utemiljö för Västerort
2. Drift och avhjälpande underhåll av utemiljö för Innerstaden
3. Drift och avhjälpande underhåll av utemiljö för Järva
4. Drift och avhjälpande underhåll av utemiljö för Söderort
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen