242314-2018 - ResultatSverige-Staffanstorp: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till socialtjänsten
Referensnummer: 18/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av verksamhetssystem för socialförvaltningen i Staffanstorp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Staffanstorps kommun inbjuder till anbudsgivning avseende verksamhetssystem för socialförvaltningens verksamhetsområden: äldreomsorg, omsorg om funktionshindrade, kommunal hälso-och sjukvård, individ och familjeomsorg, familjerätt samt handläggning av färdtjänst.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose socialförvaltningens behov av ett rättsäkert system som är enkelt för medarbetarna att använda och som klarar av de åtaganden som socialnämnden har enligt gällande lagstiftning. Socialnämndens verksamheter ska med hjälp av systemet kunna möta morgondagens krav, förväntningar och behov.