Huvudsaklig CPV-kod 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Rya VP består idag av fyra värmepumpar som utvinner värme ur renat avloppsvatten från Gryaabsavloppsreningsverk Ryaverket. Då värmepumparna VP 1 och VP 2 snart nått sin tekniska livslängd och kravet på tillgänglig effekt ökat behöver dessa ersättas.