242323-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Parkeringsmätare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning.
Referensnummer: 361/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38730000 Parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar parkeringsövervakning inom Helsingborgs stad. Stadsbyggnadsförvaltningen ansvarar för allt från långsiktig strategisk planering för staden till operativ drift av gator, parker, stränder samt teknisk infrastruktur. Beställaren har för uppdraget behov av parkeringsövervakning inom staden.
Entreprenörens åtagande i denna entreprenad omfattar:
— Parkeringsövervakning,
— Fordonsflyttning,
— Kundtjänst,
— Service, tömning och underhåll av biljettautomater,
— Kalibrering av parkeringsledningssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Parkeringsövervakning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38730000 Parkeringsmätare, 63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen