242332-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsbänkar.
Referensnummer: UPPH2017-0081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
AS, Akademiska sjukhuset i Uppsala, planerar att uppföra en byggnad inom vilken en enhet för CBC, Central Beredning för Cytostatika, en enhet för beredning av radiofarmaka, ingår.
Krav framgår av kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39180000 Laboratoriemöbler, 39181000 Laboratoriebänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen:
Denna upphandling avser Säkerhetsbänkar enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlande myndighet/verksamhet:
Region Uppsala, Upphandlingsenheten, Box 602, SE-751 25 Uppsala.
Sista datum för frågor om förfrågningsunderlaget:
13.7.2017.
Upphandlingsförfarande:
Öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU.
Disposition:
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Underlaget är uppdelat i 3 avsnitt: Administrativa föreskrifter, Kravspecifikation, Mall för upphandlingskontrakt. I underlaget hänvisas till ett antal bilagor, som utgör en del av förfrågningsunderlaget. Vi emotser ert anbud med intresse. Upphandlingsenheten, Bengt Robertson Upphandlare.