242336-2025 - Resultat
Sverige – Stödtjänster avseende design – Varumärkes-, design- och gestaltningsbyrå
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVarumärkes-, design- och gestaltningsbyrå
BeskrivningSwedavia AB genomför nu en upphandling för att tillgodose sitt behov av ett ramavtal som omfattar tjänster avseende grafisk form, strategisk design i fysisk miljö och digitala element som påverkar den fysiska miljön för Swedavias flygplatser med syfte att säkerställa Swedavias varumärkesidentitet. Swedavia söker en byrå som kan leverera tjänster inom områdena grafisk form, formgivning och gestaltning i digital och fysisk miljö. Swedavia har sedan 2013 utvecklat en visuell varumärkesplattform. Plattformen är bred och innefattar strategisk varumärkesidentitet och form samt riktlinjer för grafisk profil, arkitektur, inredning, identitetsbärande objekt, skyltar etc. Uppdraget innebär att leverantören ska vara en rådgivande och stödjande part och medverka i arbete med att förvalta, uppdatera och vidareutveckla Swedavias varumärkesidentitet på ett strategiskt och holistiskt sätt. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79933000 Stödtjänster avseende design
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDesignbyrå
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96495:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring