2. Förfarande
Förfarande
Titel: Analys av Meloidogyne chitwoodi och Meloidogyne fallax (rotgallnematoder)
Beskrivning: Jordbruksverket har behov av att upphandla analyser av jord- och potatisprover (nedan benämnda som knölprover) för att fastställa eventuell förekomst av rotgallnematoder. Provtagningen genomförs inom ramen för det EU-reglerade nationella inventeringsprogrammet samt vid hantering av påträffad smitta, uppföljningsinventeringar och friförklaring av brukningsenheter där smitta tidigare konstaterats. Analysbehovet av rotgallnematoder föreligger främst för Växtregelenheten, men även för Import- och exportkontrollenheten i samband med exportkontroll där verifiering av smittstatus kan krävas.
Intern identifierare: 6.4.11-01669/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000