242391-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadskonstruktörer
Referensnummer: 19/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun, inbjuder leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandling avseende byggnadskonstruktörstjänster med referensnummer 19/88 enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 (tre) Leverantörer.
Om ej tillräckligt antal Leverantörer kvalificerar sig tecknas avtal med färre Leverantörer. Upphandlingen kommer att ske i två steg.
Omfattning
Uppdragen kommer i huvudsak gälla projekt med lokaler inom gruppboende, äldreboende, skola, förskola, kultur- och fritidsanläggningar och andra typer av offentliga lokaler. Uppdragen kan omfatta nyproduktion, tillbyggnation och ombyggnation.
Den upphandlande myndigheten kommer att teckna ramavtal med minst 1 dock maximalt 3 leverantörer om så många finns.
Ramavtalet kommer att tecknas på totalt 4 år från avtalets tecknande. Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden uppgår till 35 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser ramavtal av Byggnadskonstruktörer vid nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad
Inledning
Jönköpings kommun, upphandlande myndighet nedan kallad beställare och anbudsgivare nedan kallad leverantör.
Beställaren inbjuder leverantörer att inkomma med anbudsansökan i upphandling avseende byggnadskonstruktörstjänster med referensnummer 19/88 enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Fördelningsnyckel för avrop från Jönköpings kommuns Fastighetsavdelning, Fastighetsutveckling
Volymfördelning mellan de tre leverantörerna med vilka avtal tecknas kommer att tillämpas, med fördelning 40-60% för rangordnad leverantör nummer ett, 25-40% för rangordnad leverantör nummer två och 15-25% för rangordnad leverantör nummer tre.
I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav. I det andra steget bjuds ett antal leverantörer in till att lämna anbud i upphandlingen.
Det andra steget innehåller förfrågningsunderlag med administrativa föreskrifter enligt AMA AF Konsult, utvärderingsmodell och kontraktsvillkor.
I uppdraget ingår bland annat:
- upprätta konstruktionsritningar/rambeskrivning från skiss till relationshandling
- upprätta förfrågningsunderlag enligt Lagen om offentlig upphandling
- hållfastighetsberäkningar och dimensioneringar
- upprätta projektspecifik projekt- och organisationsplan
- deltagande på skiss-, projekterings- och arbetsmöten
- löpande kommunikation med övriga projektmedlemmar
- konsulten ska ha god sakkunskap vid materialval samt dokumentera material- och produktval i beställarens digitala loggbok
- konsulten ska ha förståelse för brand-, fukt-, och energiberäkningar
- konsulten ska kunna tillhandahålla underlag för uttorkningsberäkning avseende betong
- konsulten ska kunna tillhandahålla underlag för energiberäkningar
- redovisa riskanalyser av valda konstruktioner avseende arbetsmiljö
- framta modellfiler för 3D-samgranskning
- kontinuerlig och slutlig granskning/egenkontroll av framtagna handlingar
- extern granskning av konstruktionshandlingar i andra kommunala projekt
- delta aktivt vid samgranskning av handlingar och modellfiler
- utredning och besiktning av befintliga konstruktioner
Uppgifterna ovan ska ses som Beställarens intention och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Det är inte en uttömmande beskrivning av samtliga arbetsuppgifter som ska utföras av antagen Leverantör, utan ska ses som exempel på de förväntningar Beställaren har på leverantörens insats.
Uppdragsspecifik omfattning anges vid avrop.
En förutsättning för uppdraget är att anbudsgivaren:
har god sakkunskap vid materialval samt kan hjälpa till med viss administration av val enligt Byggvarubedömningen
har förståelse för brand-, fukt-, och energiberäkningar
kan bistå med uttorkningsberäkning avseende betong
kan tillhandahålla underlag för energiberäkningar
Ramavtalet kommer att tecknas på totalt 4 år från avtalets tecknande. Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden uppgår till 35 000 000 SEK. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.